Jakie meble sprawdzą się przy aranżowaniu loftu?

w: Blog Meble K&D na:
Jakie meble sprawdzą się przy aranżowaniu loftu?

Styl loftowy ma swoje korzenie w aranżacji pofabrycznych przestrzeni w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Początkowo surowe i niewykończone wnętrza wynajmowali artyści, którzy tworzyli w nich swoje pracownie. Z upływem czasu styl ten jednak zaczęto coraz powszechniej stosować w aranżacjach domów i mieszkań. Dziś lofty nie są kojarzone z poprzemysłowymi lokalami, a przestronnymi i minimalistycznie urządzonymi mieszkaniami, w których każdy najmniejszy element ma istotne znaczenie. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie cechy definiują mieszkania loftowe oraz jakie meble wyróżniają ten styl, przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiemy Ci, jak zaaranżować przestrzeń loftową.

Mieszkanie w stylu loftowym – czyli jakie?

Lofty to przestrzenie mieszkalne, które przede wszystkim charakteryzują się przestronnością. Pomieszczenia zwykle są wysokie i otwarte, a podział na strefy wyznaczają designerskie meble. Styl ten efektownie łączy poprzemysłową surowość z nowoczesnością. W aranżacji tego typu mieszkań wykorzystuje się akcenty stylu industrialnego, który rozwijał się w tym samym czasie, co loft. I choć między stylem industrialnym a stylem loftowym znaleźć można wiele podobieństw, nie można pominąć też istotnych różnic. Przejawiają się one np. w kolorystyce. W stylu loftowym dominują jaśniejsze i delikatniejsze kolory, niemniej i tu znaleźć można surową cegłę, betonowe wylewki czy metalowe dekoracje. Dodatkowo jednak loft wyróżniają miękkie tekstylia takie jak dywany, wykładziny czy poduszki.

Aranżacja loftu – jakie meble wybrać?

We wnętrzach w stylu loftowym znaleźć można meble łączące takie materiały jak drewno, szkło oraz metal. Meble z drewna mają zwykle proste, geometryczne kształty i zwracają uwagę swoją surowością. Nie przytłaczają bogactwem dodatków ani nie wyróżniają się jaskrawą kolorystyką. W modzie są również celowo postarzane elementy, które nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Kluczowym wyposażeniem loftu jest prosty, drewniany stół na metalowych nogach oraz krzesła również wykorzystujące metalowe elementy. W aranżacji nie może zabraknąć też dużej i wygodnej kanapy. Zwolennicy stylu loftowego zazwyczaj decydują się na kanapy narożne w kolorach szarości, beżu czy brązu. Dopełnieniem strefy wypoczynkowej jest ława drewniana lub niewielki stolik z metalowymi nogami.

Wśród innych mebli istotne znaczenie mają stalowe lub drewniane regały na książki komponowane z drewnianym komodami czy kredensami. Ważne jest przy tym to, by wolnostojące meble nie przytłaczały przestrzeni, a jednocześnie były pojemne na tyle, by móc ukryć przedmioty, które nie powinny być eksponowane w minimalistycznych przestrzeniach loftu. Mianowicie nieznaczna liczba dekoracji to kolejna cecha charakterystyczna opisywanego stylu, w którym liczą się subtelne i nierzucające się  w oczy dodatki.  Poza meblami istotną rolę ogrywa też oświetlenie. Lampy na metalowych stelażach czy żyrandole przypominające fabryczne oświetlenie są dopełnieniem wnętrz w stylu loftowym, które podkreślają oryginalną i nieszablonową aranżację.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło