Kiedy należy przenieść dziecko z łóżeczka ze szczebelami na łóżko?

w: Blog Meble K&D na:
Kiedy należy przenieść dziecko z łóżeczka ze szczebelami na łóżko?

Opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie. Najwięcej wątpliwości rodzi się w głowach młodych rodziców, którzy wychowują swoją pierwszą pociechę. Nie zawsze mają na tyle wiedzy i doświadczenia, aby jednoznacznie stwierdzić, co będzie najlepsze dla maluszka. Dziś podpowiemy Wam, kiedy należy przenieść dziecko z łóżeczka ze szczebelkami na zwykłe łóżko.

Kiedy jest najlepszy moment na przeniesienie dziecka do zwykłego łóżka?

Łóżeczko ze szczebelkami jest niezwykle ważnym elementem w procesie dorastania dziecka. Nie chodzi tu tylko o jego bezpieczeństwo podczas snu, które z pewnością zapewnia taki mebel. Maluch z reguły odczuwa w takim miejscu spokój, dzięki czemu łatwiej zapada w sen. Musi jednak nadejść w końcu moment, w którym rodzic przeniesie swoją pociechę do „dorosłego” łóżka.

Trudno jest określić jedyny właściwy czas na taką zmianę. Należy bowiem pamiętać, że każde dziecko dojrzewa w nieco innym tempie. W praktyce zmiana łóżka powinna nastąpić mniej więcej po 3 urodzinach dziecka. Nie wolno jednak robić tego za wszelką cenę. Jeżeli maluch nie jest jeszcze na tyle świadomy, aby zrozumieć czekającą go różnicę, lepiej jest zaczekać. Podpowiemy, że warto wybierać łóżka drewniane, które cechują się wysoką wytrzymałością.

Jak przenieść dziecko z łóżka ze szczebelkami na zwykłe łóżko?

Gdy podejmiesz już decyzję o kolejnym kroku w rozwoju dziecka, warto wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces. Ważne jest, abyś wytłumaczył maluchowi, co go czeka. Przedstaw mu nadchodzącą zmianę oraz wskaż na zasady korzystania z nowego łóżka. Zaznacz także, z czym wiąże się brak szczebelek podczas snu. Przez pierwsze dni warto obserwować reakcję malucha. Sen w nowym miejscu może bowiem powodować nadmierną ruchliwość.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że powrót do łóżeczka ze szczebelkami nie jest porażką. Nie traktuj tego jako swój błąd wychowawczy czy słabość pociechy. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu na przystosowanie się do zmian, dlatego czasem warto wprowadzać nowe zasady stopniowo.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło