Meble dębowe - klasyka w każdym wnętrzu

w: Blog Meble K&D na:

Większa dostępność i niższa cena materiałów drewnopochodnych sprawia, że meble przybierają coraz bardziej oryginalne kształty, przez co wpasowują się w nowoczesne trendy aranżacyjne. Niezmiennie od lat w opozycji do różnych nowości stoją klasyczne meble wykonane z litego drewna, wśród których najbardziej pożądany jest dąb.

Charakterystyka mebli dębowych

Dąb od setek lat jest ceniony za naturalną solidność i atrakcyjność wizualną, dlatego po dziś dzień wykonane z niego meble uważa się za klasyczną elegancję. Jest to drewno o wysokiej wytrzymałości, odporności na obciążenia, ścieranie, zarysowania oraz inne czynniki mechaniczne. Pielęgnacja takich mebli lub ich odnowienie po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach jest dość prosta. Ceny dębu przeważnie są wyższe niż w przypadku innych gatunków drzew, jednak jest to inwestycja na wiele lat. Bardzo pożądaną wartością jest estetyka dębowego drewna. Jego barwa i charakterystyczny sposób usłojenia wpasowują się w różnego rodzaju wnętrza. Choć naturalne meble drewniane kojarzone są głównie ze stylami klasycznymi, to jednak dębowe meble o prostych kształtach i minimalnych zdobieniach doskonale sprawdzą się również w nowoczesnych aranżacjach.

Meble z litego drewna dobiera się m.in. do stylu rustykalnego czy skandynawskiego, ponieważ dodają wnętrzom przytulności i ekologicznego charakteru. Dąb jest na tyle atrakcyjny wizualnie, że można go wpasować zarówno w jasne barwy, jak i ciemne pomieszczenia. Dużo również zależy od użytego środka wykończeniowego, który może rozjaśnić lub przyciemnić naturalną barwę.

Jak sprawdzają się poszczególne meble z dębu?

Meble dębowe można wpasować niemal w każde wnętrze. Solidny stół umieszczony w jadalni nie będzie się ślizgał nawet na gładkiej podłodze. W przypadku zniszczenia blatu przez noże i inne ostre narzędzia wystarczy go zetrzeć i ponownie zalakierować, by znowu był funkcjonalny i estetyczny. Z tego też powodu blaty z litego drewna wykonuje się również do kuchni. Także dębowe krzesła są w cenie, ponieważ nie wykrzywiają się i nie skrzypią. Szafy i komody są ciężkie i solidne, dlatego nie chwieją się i bardzo trudno je zniszczyć poprzez zwykłe użytkowanie. Dlatego polecane są szczególnie w przypadku posiadania dzieci. Meble z płyt MDF nieraz zostają uszkodzone przez niewinne zabawy. Podstawą każdej sypialni jest solidne łóżko. Jeśli będzie ono wykonane z materiałów drewnopochodnych, po pewnym czasie może zacząć skrzypieć lub rozchodzić się na łączeniach, co z pewnością będzie przeszkadzać w odpoczynku. Dębowe meble nie posiadają takich wad. Są produkowane z myślą o  wieloletniej funkcjonalności.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło