Meble z drewna a meble z płyty MDF - które wybrać?

w: Blog Meble K&D na:

Osoby rozważające zakupy mebli najpierw patrzą na ich wygląd zewnętrzny, a następnie na cenę. Jest to poważny błąd, ponieważ ciekawa oferta może ukrywać pewne wady. Warto również kierować się materiałem, z którego dany mebel został wykonany. Dlaczego? Przeczytasz o tym w poniższym tekście na podstawie porównania dwóch najpopularniejszych materiałów.

Atrakcyjność wizualna i cena

Meble wykonane z litego drewna i płyty MDF mogą wydawać się takie same. Co więcej, te wykonane z materiałów drewnopochodnych często są bardziej atrakcyjne dla oka. Wynika to z tego, że płyty MDF są oklejane różnego rodzaju okleinami. Ich wzory mogą pochodzić z egzotycznych gatunków i nie ma to znaczącego wpływu na cenę. Natomiast w przypadku mebli z litego drewna przeważnie używa się najpopularniejszych gatunków europejskich drzew, czyli sosny, brzozy, buku czy dębu. Cena takiego materiału z zasady jest większa ze względu na ich trwałość, solidność oraz czas obróbki, jaki trzeba poświęcić, by powstał dany mebel. Lite drewno to w końcu naturalne kawałki pni ze ściętych drzew. Co więcej, jedne gatunki są droższe od innych, a meble produkowane z egzotycznych drzew mogą być poza naszym zasięgiem finansowym. Jednak cena idzie w parze z jakością.

Porównanie płyt MDF i litego drewna

Płyty MDF są solidniejsze niż płyty wiórowe, jednak daleko im do trwałości litego drewna. Wykonuje się je poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem i temperaturą włókien drzewnych, które łączy się związkami utwardzającymi. Nie ma w nich sęków, pęknięć i przebarwień. Z jednej strony płyty MDF są łatwe w obróbce, a z drugiej wykonane z nich meble są bardziej kruche, podatne na szybsze zużywanie i łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. W przypadku litego drewna silne uderzenie młotkiem lub śrubokrętem może jedynie zostawić ślad, który bez problemu da się usunąć za pomocą narzędzi stolarskich i specyfików do drewna. Płyta MDF przy takim samym uderzeniu prawdopodobnie się połamie. Przeważnie nie poddaje się jej zabiegom renowacyjnym, bo nie jest to opłacalne i nie daje pożądanych efektów.  Jest to więc raczej zakup na kilka lat.

Meble z litego drewna to produkty, które mogą być stosowane przez naprawdę długi okres. Gdy robią się stare i zniszczone należy je tylko oczyścić i pomalować lub zalakierować, by znowu stały się atrakcyjne. Wystarczy utrzymywać je z dala od wilgoci. Bardzo trudno jest zniszczyć takie meble podczas codziennego użytkowania. Są ciężkie i solidne, dlatego stół czy łóżko nie będą się chwiały na śliskiej podłodze. Lite drewno wyróżnia się także naturalnym wyglądem. Okleina stosowana do płyt MDF ma jednolitą strukturę i powtarzalne wzory. Nawet jeśli będą one pochodzić z unikatowego drewna egzotycznego, łatwo zauważyć, że jest to tylko materiał drewnopochodny. Natomiast lite drewno charakteryzuje się naturalnym biegiem słojów i sęków. Oznacza to, że każdy mebel będzie unikatowy i niepowtarzalny.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło