Stół okrągły czy prostokątny? Jaki kształt wybrać?

w: Blog Meble K&D na:

Stół jest centralnym punktem pomieszczenia niezależnie od tego, czy znajduje się w jadalni, kuchni czy w salonie. Z tego też powodu musi być zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i funkcjonalny dla wszystkich domowników. W tym tekście znajdziesz wskazówki, które pomogą ci dobrać kształt stołu do potrzeb twoich i twojej rodziny.

Gdzie sprawdzi się stół prostokątny?

Na początku musisz rozważyć, na jak duży stół możesz sobie pozwolić. Mebel będzie wygodny tylko wtedy, gdy swoją wielkością nie przytłoczy pomieszczenia. Z kolei jego funkcjonalność zależna jest od tego, czy wszyscy domownicy mogą przy nim swobodnie usiąść i zjeść obiad. Stół często służy także do innych czynności – czytania, wypełniania dokumentów, przeglądania papierów itd. Wygoda użytkowania zależna jest głównie od miejsca. Dlatego, jeśli dysponujesz dużą jadalnią, wybór jest dowolny. Możesz pośrodku ustawić zarówno stół okrągły, jak i prostokątny. W przestronnych pomieszczeniach lepiej prezentują się stoły prostokątne. Jeśli będzie on zbyt duży, domownicy mogą uderzać się o jego rogi. To szczególnie niebezpieczne w przypadku posiadania dzieci.

Stół prostokątny nie musi stać pośrodku pomieszczenia. Można go przysunąć do ściany i odsuwać tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Innym rozwiązaniem jest połączenie go z zabudową kuchni, co stwarza dodatkowy blat roboczy. W przypadku kuchni połączonej z salonem za pomocą stołu można stworzyć umowną granicę.

Zastosowanie stołu okrągłego

Współczesne modele stołów okrągłych sprawiają, że można je dopasować zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Pod względem funkcjonalności charakteryzują się one tym, że osoby przy nim siedzące są zwrócone do siebie twarzami i nikt nie jest „wyróżniony” poprzez miejsce przy krótszym boku lub rogu. Stół okrągły może pomieścić więcej osób niż stół prostokątny. Cztery krzesła zmieszczą się przy okrągłym meblu o średnicy 90 cm lub prostokątnym o wymiarach 120 × 80 cm. Kosztem tego jest przestrzeń wydzielona w środkowej części pomieszczenia. Przesunięcie okrągłego stołu do ściany nie jest ani atrakcyjne wizualnie, ani efektywne. Nie jest on także zbyt wygodny do przygotowywania posiłków lub innej pracy. To jednak atrakcyjny sposób na zaaranżowanie niewielkich pomieszczeń.

Przy wyborze stołu warto także zwracać uwagę na rodzaj zamontowanych nóg. Mogą one znacząco obniżyć wygodę mebla podczas wspólnego siedzenia przy stole. Zastanów się również, czy nie potrzebujesz rozkładanego blatu. Z pewnością sprawdzi się podczas świąt, spotkań rodzinnych czy imprez. Taki stół na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, lecz po rozłożeniu pomieści więcej talerzy.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło